Tombala nasıl oynanır?

tombala nasıl oynanır?

Tombala oyunu, 1 ile 90 arasındaki sayıların bulunduğu içerisi görünmeyen bir torba ve üzerinde yine 1 ile 90 sayılarından bazılarının bulunduğu çeşitli renkteki kağıtların yardımıyla oynanır. Oyun kartlarının üzerinde 15’er adet rakam yer almaktadır. Bu kartlardaki sayılar genellikle üç satırdan oluşur. Her bir sütunda 5’er adet sayı bulunur. Kelime, İtalyanca kökenli olan “tombola“dan dilimize geçmiştir.

Tombala Oyunu Nasıl Oynanır?

Bezden yapılan bir torbaya 1’den 90’a kadar sayıların yazılı olduğu taşlar içerisinde rastgele taşlar çekilir. Torbadan çekilen her sayı yüksek sesle okunur. Herkesin bir kartı vardır. Torbadan çekilen sayı kimin kartında varsa, o kişi kartındaki o sayının üzerini bir kağıt ya da bir küçük nesne ile kapatır. Oyundaki amaç tombala kağıtlarının üzerindeki sayıların tamamını çıkartmaktır. Tombala torbasındaki taşlar tombala yapana kadar çekilmeye devam eder.

Çinko nasıl yapılır?

Bir kart üzerindeki bir satır tamamen kapatılırsa buna “birinci çinko” denir ve kişi bunu yüksek sesle duyurur. Oyunun başında 1.çinko, 2. çinko ve tombala için ödüller belirlenir. Tek sıranın kapatılması “1. çinko”, toplam 2 sıranın kapatılması ise “2. çinko” şeklinde ifade edilir. Tombala kağıdın tamamındaki numaralar kapatılırsa “tombala” diye bağırılır. Tombala diyen ilk kişinin kartı kontrol edilir ve varsa ödül verilir. Aynı anda tombala yapan kişiler ödülü paylaşır.

Tombala oyunu geleneksel yılbaşı gecelerinde oynanan oyunlardan biridir. Kalabalık arkadaş ortamlarında tercih edilen tombala oyunu eğlenceli bir oyundur. Tombalanın en güzel tarafı ise tüm aile fertlerinin bir araya gelerek oynayabileceği en güzel oyunlardan biri olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir